KATOLICKA ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM SOCHACZEW - BORYSZEW
ZAPRASZAMY w niedziele 14 stycznia 2024 do Kościoła MBNP w Sochaczewie. O godz. 18.00 odbędzie się Msza z modlitwą o uzdrowienie - ZAPRASZAMY
ZAPRASZAMY wszystkich zainteresowanych na spotkania Odnowy w Duchu Świętym, które odbywają się w każdy czwartek w parafialnym Kościele MBNP w Boryszewie o godz. 18.00. Kontakt: 793 719 425

ROZWAŻANIA WIELKOPOSTNE


DZIEŃ 16
SPRAWA NAJWYŻSZEJ WAGI

BEZ WZGLĘDU NATO, CO MÓWIĘ, W CO WIERZĘ I CO CZYNIĘ, BEZ MIŁOŚCI JESTEM BANKRUTEM. (1Kor 13,3)

Całe życie sprowadza się do miłości. 

Ponieważ Bóg jest miłością, to największą lekcją, jakiej chciałby ci udzielić, jest nauczyć cię kochać. Kochając, stajesz się najbardziej do Niego podobny i dlatego miłość jest podstawą każdego z przykazań, które nam zostawił.
Uczenie się nieegoistycznej miłości to niełatwe zadanie, jest sprzeczne z naszą naturą, skupioną na sobie i na swoich potrzebach. Dlatego na nauczenie się miłości dostaliśmy cały czas naszego życia na ziemi.
Miłość powinna być najwyższym priorytetem, nadrzędnym zadaniem i największą ambicją. Miłość jest nie tylko ważną częścią twojego życia, ale najważniejszą.
Nie wystarczy powiedzieć, że miłość jest jedną z rzeczy, których w życiu pragniesz- tak jak by była ona jedną z pozycji w rankingu twoich wartości. Relacje z innymi muszą mieć w twoim życiu pierwszeństwo. Dlaczego? 

ZYCIE bez Miłości jest bezwartościowe.Często postępujemy tak, jakby relacje międzyludzkie były czymś, co mozna upchnąć w codziennym rozkładzie zajęć. Mówimy, że należy znajdować czas dla naszych dzieci czy od czasu do czasu spotkać się z ludzmi. Taka postawa stwarza wrażenie, że relacje z innymi to tylko część naszego życia. Bóg jednak mówi, że relacje z innymi stanowią o treści naszego życia. 

Cztery z dziesięciu przykazań Dekalogu dotyczą naszych relacji z Bogiem, natomiast pozostałe sześć - naszych stosunków z ludzmi. Przedmiotem wszystkich są jednak relacje! To, co dla Boga jest najważniejsze, Jezus zawarł w dwóch przykazaniach ; Kochajcie Boga i kochajcie ludzi. On powiedział; 'Kochaj Boga z całego serca.....To pierwsze z największych przykazań . Drugie z nich jest równie ważne: Kochaj twego blizniego jak siebie samego. Wszystkie inne przykazania, jak też wezwania ze strony proroków oparte są na tych dwóch przykazaniach. Drugim z naszych życiowych celów zaraz po miłości Boga jest miłość do ludzi: jednej i drugiej uczymy się przez całe życie. 
Gdy mamy bardzo napięty rozkład zajęć, zaczynamy kombinować, jak zredukować asz czas, siły i zainteresowanie poświęcone innym, mimo że miłość do bliżniego wymaga od nas poświęceń. To co najważniejsze dla Boga, zostaje zastąpione tym, co pilne. 

Zaabsorbowanie różnymi sprawami to wielki wróg relacji międzyludzkich. Jesteśmy pochłonięci zarabianiem na utrzymanie, wykonywaniem pracy,płaceniem rachunków i dążeniem do przyziemnych celów, tak jakby te zadania były istotą naszego życia. Jednak jego sensem jest uczenie się, jak kochać Boga i ludzi. Życie minus miłość równa się zeru.

MIŁOŚC trwa wiecznie. Miłość pozostawia po sobie spuściznę. Najtrwalszym śladem, jaki możesz zostawić po sobie na ziemi nie będzie twoja zamożność czy dokonania, ale to, jak traktowałeś ludzi. Matka Teresa powiedziała; "Ważnym jest nie to, co robisz, ale ile wkładasz w to miłości" Miłość jest tajemnicą nieprzemijającego dziedzictwa.

BĘDZIEMY OCENIENI WEDŁUG NASZEJ MIŁOŚCI.

Trzecim powodem, dla którego warto uczynić miłość życiowym celem, jest fakt, że będzie ona kryterium, na podstawie którego będziemy oceniani w wieczności.Jednym ze sposobów, w jaki Bóg określa naszą duchową dojrzałość, jest nasz stosunek do innych. W niebie Bóg nie zażąda; ' Powiedz mi coś o przebiegu twojej kariery, stanie konta bankowego i twoich zainteresowaniach" Zamiast tego przyjrzy się, jak traktowaliśmy innych, zwłaszcza tych będących w potrzebie.
Jezus powiedział, "mówię wam, że to, co uczyniliście choćby najmniej znaczącemu z członków mojej rodziny, naprawdę uczyniliście mnie".
Kiedy przeniesiesz się do wieczności, wszystko inne zostawisz za sobą. "Jedynie co się liczy, to wiara wyrażana poprzez miłość".
Wiedząc to, chcę ci zasugerować, byś każdego ranka po przebudzeniu modlił się tak; " Boże, bez względu na to, czy uda mi się dziś zrobić coś ważnego, czy nie, chcę być pewny, że przeżywam ten dzień, kochając Ciebie oraz ludzi, ponieważ to jest sensem życia. Nie chcę tego dnia zmarnować".

NAJLEPSZYM WYRAZEM MIŁOŚCI JEST CZAS

Czas to najcenniejszy z darów, ponieważ dysponujmy z góry określoną jego ilością. Możesz zdobyć więcej pieniędzy, ale nie jesteś w stanie zyskać więcej czasu do przeżycia na ziemi. Gdy poświęcasz komuś czas, dajesz mu część swojego życia, której nigdy nie odzyskasz. Twój czas to twoje życie. Dlatego największym darem, jaki możesz komuś dać, jest twój czas.
Treścią miłości nie jest to, co myślimy o czyichś sprawach, co dla niego robimy lub dajemy, ale to, na ile poświęcamy mu siebie. Nie rozumieją tego zwłaszcza mężczyżni .Wielu z nich mówi: "Nie rozumiem mojej żony i dzieci. Zapewniam im wszystko, czego potrzebują. Czego więcej mogą chcieć?" A oni tylko chcą waszego czasu waszych oczu, uszu, zainteresowania i obecności. Nic ie może tego zastąpić.
Najbardziej pożądanym darem miłości nie są brylanty, róże lub czekoladki, lecz pełne uwagi zainteresowanie. Miłość tak bardzo skupia się na drugiej osobie, że w danym momencie człowiek zapomina o sobie. 

Poświęcanie komuś uwagi znaczy tyle samo, co wyrażenie;
"Cenię cię na tyle, by dać ci moją najcenniejszą rzecz- mój czas". 

Kiedykolwiek poświęcimy komuś swój czas, składamy w ten sposób ofiarę, a ofiara jest istotą miłości. Można dawać nie kochając, ale nie da się kochać nie dając " Bóg tak umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał...". Miłość oznacza rezygnację z pewnych rzeczy - niektórych naszych upodobań, wygód, zamierzeń czy bezpieczeństwa oraz poświęcenie naszych sił, pieniędzy oraz czasu dla dobra innych.

NAJLEPSZYM CZASEM DO OKAZANIA MIŁOŚCI JEST CHWILA OBECNA.

Dlaczego najlepszy czas do wyrażania miłości jest właśnie teraz? Dlatego, że nie wiesz, jak długo będziesz miał ku temu okazję. Okoliczności zmieniają się . Ludzie umierają. Dzieci dorastają. Nikt z nas nie ma gwarancji, że dożyje jutra. Jeśli chcesz okazywać miłość, czyń to już teraz. 

Wiedząc, że pewnego dnia staniesz przed Bogiem, powinieneś sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Oto one; Jak wytłumaczysz się z sytuacji, że twoje służbowe obowiązki lub prywatne plany były dla ciebie ważniejsze niż ludzie? Z kim powinieneś zacząć spędzać więcej czasu? Co powinieneś usunąć z rozkładu zajęć, by było to możliwe? Jakie powinieneś ponieś ofiary?

Największym pożytkiem życia jest miłość. Najlepszym wyrazem miłości jest czas. Najlepszym czasem do okazywania miłości jest chwila obecna.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pytanie do rozważania

Czy relacje z innymi są naprawdę moim najwyższym priorytetem? Jak uzyskać pewność, że tak jest?
Kreator www - przetestuj za darmo