KATOLICKA ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM SOCHACZEW - BORYSZEW
ZAPRASZAMY w niedziele 14 stycznia 2024 do Kościoła MBNP w Sochaczewie. O godz. 18.00 odbędzie się Msza z modlitwą o uzdrowienie - ZAPRASZAMY
ZAPRASZAMY wszystkich zainteresowanych na spotkania Odnowy w Duchu Świętym, które odbywają się w każdy czwartek w parafialnym Kościele MBNP w Boryszewie o godz. 18.00. Kontakt: 793 719 425

ROZWAŻANIA WIELKOPOSTNE


DZIEŃ 14 - Środa 26-02-2013

GDY BÓG WYDAJE SIĘ BYĆ DALEKO

Pan ukrył się przed swoim ludem, ale ja Mu ufam i pokładam w nim nadzieję.

Bez względu jak się czujesz, Bóg jest realny. Łatwo jest chwalić Boga, gdy nasze życie układa się pomyślnie, czyli wtedy, kiedy On zapewnia nam pożywienie, daje przyjaciół, rodzinę, zdrowie i wiele miłych rzeczy. Okoliczności nie zawsze są sprzyjające. Jak wtedy wielbimy Boga ? Co robimy, gdy wydaje nam się, że Bóg jest oddalony od nas o miliony lat świetlnych? 

Najwyższym poziomem uwielbienia jest chwalenie Boga bez względu na ból, który odczuwamy , dziękowanie Mu, gdy nas doświadcza, ufanie Mu w obliczu pokus, zawierzanie Mu, gdy cierpimy i kochanie Go, gdy wydaję się, że pozostaje gdzieś daleko.
"Budzisz się pewnego ranka i widzisz, że twój uduchowiony nastrój gdzieś prysł. Modlisz się, lecz nic się nie dzieje. Stosujesz różne duchowe ćwiczenia... prosisz przyjaciół o modlitwę...wyznajesz każdy grzech, który potrafisz sobie przypomnieć, póżniej prosisz o przebaczenie każdego, kogo znasz. Pościsz....nadal nic. Zastanawiasz się, jak długo będzie trwała ta duchowa ciemność dni? Tygodnie? Miesiące? Czy to się kiedyś skończy? masz wrażenie, że twoje modlitwy odbijają się od sufitu i wracają do ciebie. W całkowitej rozpaczy wołasz; Co się ze mną dzieję?
Prawda jest taka, że wszystko jest w porządku! To, co się dzieję, jest częścią normalnego testowania i doprowadzania do dojrzałości naszej przyjażni z Bogiem. Każdy chrześcijanin musi to przejść przynajmniej raz, a zwykle kilka razy. Bywa to bolesne i niepokojące, ale jest niezbędne dla rozwoju naszej wiary. Wiedz o tym natchnęła Hioba, gdy w swoim życiu nie odczuwał obecności Boga. "Idę na wschód, ale Go nie ma, idę na zachód, ale nie mogę GO znależć. Nie widzę Go na północy, ponieważ się ukrył. Kieruję się na południe, ale nie mogę Go znaleść. On jednak wie, dokąd idę. I gdy wypróbuje mnie jak złoto w ogniu, to ogłosi mą niewinność".
Poczucie opuszczenia i oddalenia od Boga nie ma nic wspólnego z grzechem. Towarzyszy ono po prostu próbie wiary, którą wszyscy musimy przejść. Ten sprawdzian ma wykazać, czy nawet gdy nie odczuwamy w naszym życiu jego obecności ani widocznych dowodów Jego działania, to nadal będziemy Go kochać, ufać Mu, być Mu posłusznymi i czcić Go. 

Kiedy jesteśmy jeszcze duchowymi niemowlętami, Bóg obdarza nas wieloma krzepiącymi uczuciami i odpowiada nawet na najbardziej niedojrzałe i egocentryczne modlitwy, tylko po to, byśmy wiedzieli, że On istnieje. Kiedy jednak wzrastamy w wierze, On chce, byśmy się tych przyzwyczajeń coraz bardziej wyzbywali.
 
Bóg jest zawsze obecny, nawet wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadomi, a Jego obecność jest czymś doniosłym, by być mierzoną uczuciami. 
W jaki sposób wielbisz Boga , kiedy nie rozumiesz, co się dzieje w twoim życiu, a Bóg milczy? Jak utrzymujesz z Nim kontakt, kiedy nie ma między wami komunikacji? W jaki sposób możesz mieć oczy zwrócone a Jezusa, kiedy są one pełne łez? Rób to co Hiob "Wtedy upadł na ziemię i wielbiąc Boga powiedział: Nagi wyszedłem z łona matki i nagi odejdę z tego świata. Bóg dał i Bóg zabrał, niech imię Pana będzie wywyższone".

Powiedz Bogu dokładnie co czujesz. Wylej przed Panem swoje serce. Wyrzuć z siebie wszelkie emocje... Czy pomyślałbyś, że przyznanie się Bogu, iż straciłeś nadzieję, może być wyznaniem wiary? Ufając Bogu i jednocześnie odczuwając rozpacz, Dawid napisał: "Uwierzyłem, więc powiedziałem; Jestem całkowicie zrujnowany "To brzmi jak sprzeczność - ufam Bogu, ale czuję się życiowo rozbitkiem! Szczerość Dawida ujawnia jednak głębię jego wiary.
 
Po pierwsze, o wierzył w Boga. Po drugie, wierzył, że Bóg wysłucha jego modlitwę. Po trzecie, wierzył, że Bóg pozwoli mu powiedzieć to, co myśli i nadal będzie go kochał. 

Skoncentruj się na niezmiennej naturze Boga.
Niezależnie od okoliczności i emocji, polegaj na niezmiennym charakterze Boga. Przypominaj sobie wszystkie Jego wieczne przymioty, które znasz; On jest dobry, kocha mnie, jest ze mną, wie o moich problemach, troszczy się o mnie i ma doskonały plan dla mojego życia.
W ciemności nigdy nie wątp w to, co Bóg powiedział ci, gdy było jasno. 

Gdy życie Hioba legło w gruzach i Bóg milczał, Hiob ciągle zauważał rzeczy, za które mógł Go wielbić.

Oto one:
- Bóg jest dobry i pełen miłości
- Bóg jest wszechmocny
- Boga interesuje każdy szczegół mojego życia
- On ma nad wszystkim władzę
- Ma plan dla mojego życia
- Chce mnie zbawić

Ufaj, że Bóg spełni swoje obietnice.
W czasie duchowej posuchy nie powinniśmy polegać na uczuciach, ale cierpliwie czekać na spełnienie Bożych obietnic i być świadomymi, że Bóg przenosi nas właśnie na wyższy poziom świadomości. Przyjażń oparta na uczuciach to przyjażń naprawdę płytka. Nie martw się kłopotami. Okoliczności nie są w stanie zmienić charakteru Boga. Boża łaska nadal jest w pełni swej mocy i Bóg opowiada się po twojej stronie, nawet gdy Go nie czujesz. Kiedy czujesz się porzucony przez Boga, ale nadal Mu ufasz, nie bacząc na swoje uczucia, to jest to najwspanialsza forma uwielbienia, jaką możesz Mu zaoferować.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pytanie do rozważania 

Co mam robić, by mieć świadomość Bożej obecności, zwłaszcza wtedy, gdy wydaje mi się, że Bóg jest odległy?
Kreator www - przetestuj za darmo